Loading color scheme

Čištění otopných soustav 

uvod   
 
 
Voda v topení vyžaduje péči

Kvalita provozní kapaliny v topném systému s tepelnými čerpadly má přímý vliv na životnost citlivých komponent zdroje tepla a spotřebu energie v objektu.

Citlivé komponenty jsou: Deskové výměníky tepla, elektrická topná tělesa, trojcestné ventily, elektronická oběhová čerpadla

Sledované hodnoty: tvrdost, obsah mechanických nečistot, bakterie, pH (7,5 - 9) 

 
 
Kvalita vody

Norma ČSN 14868 jasně popisuje jak má vypadat provozní kapalina v nízkoteplotních systémech. Položky na ochranu vody se přitom pohybují v rámci pár tisícovek. Následky nepoužívání upravené vody mohou být finančně mnohem více nákladné

  kvalita vody
kamen  
 
 
Je pro topení vhodná voda na pití?

Voda z řádu obsahuje vodní kámen (kalcium), který lidské tělo potřebuje. Taková voda do topení ale nepatří. Vodní kámen se usazuje na teplosměnných místech systému. 

 
 
Vodní kámen se usazuje na elektrických topných tělesech

Vodní kámen nedokáže přenášet teplo. Jakmile pokryje plochu topného tělesa, dochází k přehřívání tělesa, které končí nutností výměny za nové. Než se tak stane, platíte za teplou vodu více a více!

  kamen 2
demineral   
 
 
Jak se zbavit vodního kamene?

Mezi přívod vody z řádu a vstup do topného systému stačí připojit přenosnou demineralizační jednotku, která zbaví vodu všech minerálů.

Součástí jednotky je digitální konduktometr, který měří vodivost vody a ukazuje ukazuje účinnost náplně jednotky. Kapacita náplně je 1000 l.

 
 
Neupravená voda spouští v kovovém potrubí, složeném z různých materiálů, galvanický článek - elektro-chemickou reakci

Čím více kovů, tím větší riziko tvorby koroze. Např. slitiny hliníku, ze kterých jsou vyráběny výměníky tepla. Hliník se pomalu rozpouští do vody a stěny se ztenčují, až dojde k průsaku vody a nutnosti servisního zásahu.

  neuprav 
radiator   
 
 
Zdrojem koroze jsou často radiátory

Korozní nečistoty vznikají a usazují se na dnech ocelových spotřebičů. Díky moderním oběhovým čerpadlům putují v systému, urychlují korozi a ucpávají citlivé komponenty

 
 
Koroze pomalu devastuje systém

Korozní nečistoty ucpávají citlivá místa a rozkládají materiály z méně ušlechtilých kovů. 

  koroze 
necistoty  
 
 
Jak se zbavit korozních nečistot?

Základní a nezbytnou ochranou před korozí jsou magnetické filtry s nuceným nátokem veškeré vody přes filtrační vložku. Kovové nečistoty se zachytí na magnetu a nekovové na filtrační vložce. 

 
 
Magnetické filtry o různých dimenzích

Podle výkonu zdroje tepla a dimenzi potrubí se navrhuje příslušný magnetický filtr. Filtry se instalují na zpátečce před zdrojem tepla. Filtry si může čistit uživatel i sám.

  filtry
inhibitor  
 
 
Inhibitor koroze - chemická ochrana vnitřní plochy potrubí

Inhibitor koroze aktivně vytváří na vnitřní ploše potrubí jemný ochranný film, který oddělí protékající vodu od kontaktu s kovy. Korozi je takto prakticky zabráněno. 

 
 
Bakterie v podlahovkách

Tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotle a další jsou nízkoteplotní zdroje energie. Pro vyzařování tepla do prostoru je nutná větší předávací plocha. Takový komfort zajišťuje podlahové vytápění nebo větší plocha radiátorů.

V takovém prostředí se ale daří bakteriím, které po čase vytvářejí řasy a omezují průtok včetně předávání tepla. Obvykle se přítomnost bakterií pozná zanešenými průhledítky rozdělovačů. 

  bakterie
bicida  
 
 
Jak zabránit tvorbě bakterií?

Každé, i nové potrubí je pokryto bakteriemi, které se v příhodných podmínkách začnou množit. Aplikací biocidního přípravku (chemická ochrana proti vzniku a šíření bakterií v topných systémech) se prostředí topné vody ochrání. Potrubí podlahového vytápění zůstane stále plně průtočné

 

 

Proplachování podlahového a radiátorového vytápění - ROTHENBERGER ROPULS

V současné době přibývá instalací systému podlahového vytápění a samozřejmě i systémů dříve uvedených do provozu. Spolu s provozem vytápěcích soustav dochází postupem času k zanášení potrubí ať už vodním kamenem, kalem nebo jinými usazeninami. Takto zanesené trubky pak snižují efektivitu vytápění v průměru až o 20 %. Tento stav pak narušuje tepelný komfort domácností a navyšuje náklady na vytápění. Řešením je prevence a pravidelná údržba systému.

ROTHENBERGER ROPULS je proplachovací kompresor, který pomocí pulsních vln směsí vody a vzduchu efektivně proplachuje a čistí především podlahové potrubí, čímž ho udržuje zcela průchodné a šetří náklady na vytápění nejen rodinných domu. Kromě údržby vytápěcích systému ROPULS čistí a dezinfikuje rozvody pitné vody.

princip proplachovaniRopuls

 

Objednat čištění vytápěcího systému můžete také prostřednictvím tohoto kontaktního formuláře:
Děkujeme! Vaše zpráva byla odeslána a kopii jsme poslali na vámi zadaný email. Něco se pokazilo, zkuste to prosím později. Prosím, potvrďte, že nejste robot prostřednictvím Captcha.

Oblast působení firmy - do cca 70 km

 
mapa pusobnosti
 
Protože chceme všem zákazníkům poskytnout 100% kvalitu služeb, musíme Vás upozornit, že naše základna v Mokrých Lazcích mezi Opavou a Ostravou provádí montáže pouze ve výše uvedených okresech, kde jsme schopni garantovanou kvalitu zabezpečit.